מיכה דותן

לחיות ללא מחלות.

אנו חיים בתחושה שהמחלות הן כורח המציאות – ואין אפשרות למונען אלא רק לרפאן. מדענים אומרים: שבעתיד יהיו טכנולוגיות שיוכלו למנוע מחלות. אך אין צורך לחקות לכל מיני “פטנטים מופלאים” שאולי ימציאו ואולי לא, כי ניתן כבר היום למנוע את רוב המחלות – באמצעים פשוטים בלבד!

 

אם נבחן את החיות בטבע – להבדיל מחיות הבית: נראה שהן בריאות מרגע לידתן, והן לא מתות ממחלות – אלא רק מפציעות, רעב, טריפה וזקנה. הסיבות שחיות הבר אינן חולות – נובעות מכך: שהן עושות פעילות גופנית – לחיפוש מזון, ישנות כמו שצריך – כל חייה על פי דרכה, אוכלות מזון טבעי – כי זה מה שיש בטבע, ושותות רק מים. כתוצאה מכך: הן בריאות באופן תמידי, וזאת ללא טיפולים רפואיים! לעומת זאת האדם (וגם חיות הבית שאוכלות את מזונו!): מקבל טיפולים מרגע שנולד, ולמרות זאת הוא סובל ממיחושים ומחלות – שלפעמים גם מסתבכות ומביאות למותו.

 

והרי כיצד ניתן להסביר: שהחיות בטבע חיות ללא מחלות, ואילו האדם שחיי עם שירותי רפואה צמודים – לא מפסיק להסתבך במחלות? הסיבה לכך היא: האדם לא חי על פי הדרך שהאבולוציה עיצבה אותו במשך מיליוני שנים. ההתפתחות האבולוציונית של האדם (שמבחינה ביולוגית: הוא עוד סוג של חיה) – נעשתה בסביבה טבעית: מזון טבעי, פעילות גופנית, וחשיפה למים קרים – כמו שחיות הבר חיות כיום. אך בניגוד לחיות הבר והאדם הקדמון: האדם המודרני סיגל לעצמו כל מיני הרגלים מזיקים שלא תואמים את המבנה הביולוגי שלו – כפי שעוצב במשך מיליוני שנים. ולכן – אם רוצים להיות בריאים כמו חיות הבר: עלינו לחיות כמו האדם הקדמון! לחיות כמו האדם הקדמון: אין פירושו לוותר על מגורים מרווחים וציוד מודרני – אלא לשנות רק את מה שמשפיע על הפיזיולוגיה של הגוף: מזון, מים, פעילות, הרפיה, מנוחה ושינה. 

 

גם בעת העתיקה כאשר לא הייתה רפואה (במונחים של היום) – אחוז התחלואה לא היה יותר גבוה ממה שהוא כיום! בני אדם עבדו בחקלאות, בנו ערים, עסקו מסחר, והחזיקו צבאות גדולים. הסיבות לכך: שאז הלכו הרבה ברגל – כי זה היה אמצעי התעבורה העיקרי, ישנו מספיק שעות ביממה – כי לא הייתה תאורה בלילה, התרחצו במים קרים – כי לא היו אז מים חמים, ואכלו מזון טבעי ומזון שעבר עיבוד מינימלי – כי לא הייתה אז תעשיית מזון. ולכן – העדר פעילות גופנית, חוסר בשעות שינה, רחצה במים חמים, והמזון והמשקאות התעשייתיים: הם הסיבות למחלות!

אורח החיים שלי

בנוסף לפעילות גופנית ומספיק שעות שינה ומנוחה – אני אוכל תזונה טבעונית, ומקפיד שבכל מקום שאני נמצא: יהיה לידי בקבוק של מים (לא מינרלים). לצורך הרפיה – אני מתרגל שני טכניקות:      

  1. מדיטציה טרנסצנדנטלית (אמירת מנטרה), 2. הרפית הגוף (דימוי איברי הגוף – רפויים). את הטכניקות אני מתרגל בשכיבה בלילה (בעבר הייתי מתרגל בישיבה) – כאשר אני לא מרגיש עייף – בשלב כזה או אחר של הלילה, ומתרגל אותם לפעמים בנפרד ולפעמים ביחד – בדרך כלל בשכיבה על הגב – עם נשימות עמוקות מפעם לפעם – בלי להקפיד על זמן התרגול ומספר הפעמים; את הטכניקות יש ללמוד ממורים מוסמכים. בנוסף לכך: אני מתקלח במים קרים. בעבר הייתי מתחיל במים חמימים, ולקראת הסוף מצנן את עצמי חמש דקות במים קרים. לסיכום: אני מאמין שאורח החיים שלי – מחסן אותי נגד כל סוגי המיחושים והמחלות הפיזיות והנפשיות, ועד היום זה מוכיח את עצמו!