מיכה דותן

תיקון העולם.

כדי לתקן את העולם: צריך להפסיק את המלחמות ולהגיע לשלום! בנוסף לכך: גם יש להפסיק את המאבקים בין דתיים לחילונים! הסיבות לכך: שאי אפשר לתקן את העולם – כאשר מדינות מבזבזות משאבים על מלחמות ודתיים עוסקים במאבקים עם חילונים! כדי להפסיק את המאבקים והמלחמות – יש לטפל בגורם שיוצר אותם: שהן האמונות הדתיות. כדי לפתור את הבעיה: על האנושות לוותר על האמונות הדתיות ולהחליף אותן באמונה אחת משותפת – כמו אידיאולוגית הקיום. הסיבה לכך: שאידיאולוגית הקיום היא אידיאולוגיה רציונלית – שמבוססת על המציאות הריאלית וטבע האדם, ולכן היא מתאימה לכל אחד – למי שמוכן לחשוב בהיגיון… 

 

בהתאם לכך: על הדתיים לבטל את המנהגים שפוגעים בזולת, וגם את כל המצוות הלא הגיוניות, ולאמץ את אידיאולוגית הקיום: שמבוססת על ההיגיון והמדע ועל התחשבות בזולת! אימוץ אידיאולוגית הקיום – לא מחייב את המאמינים לוותר לגמרי על אמונתם הדתית, והם יוכלו להמשיך לשמור על המסורת ולחגוג את חגיהם. 

 

הסיבה שהאנושות צריכה לאמץ אידיאולוגיה רציונלית: היא שהאמונות הדתיות – שמבוססות על עקרונות שרירותיים (מקריים) – לא מאפשרות לתקן את העולם, כי הן דורשות מציבור מאמיניהם וכופות על שאר הציבור: לפעול בניגוד להיגיון, בניגוד למדע, ולהתכחש לרגשות הזולת! וכך לא ניתן לפתור שום בעיה… ובוודאי לא לתקן את העולם! בנוסף לכך: הסיבה שיש לאמץ אמונה משותפת – נובעת מכך: שאנשים בעלי אותה אמונה – לא ילחמו אחד בשני – כי אין להם סיבה לעשות זאת… 

 

העדר הצורך להילחם אחד בשני – יאפשר להגיע לשלום עולמי! האפשרות להגיע לשלום עולמי: ימנע את מרוץ החימוש ההרסני! הסיבה למרוץ החימוש: היא שכל מדינה חושדת ממזימותיהן של מדינות אחרות ומתחמשת כדי להגן על עצמה ולפעמים גם לבצע פעולות תוקפניות – כתוצאה מחשדות ומחלוקות. ולכן ברגע שכולם יאמינו באותה אמונה: יתפוגגו כל החשדות והמחלוקות וייחסכו כל ההוצאות המיותרות!

 

אימוץ אידיאולוגית הקיום – גם ישפר את תפקוד האדם; ואנשים שמתפקדים טוב יותר: מסתדרים טוב יותר אחד עם השני וגם פועלים באופן יעיל כדי להגשים מטרות משותפות. ולכן: חשיבה רציונלית אמונה משותפת ותפקוד יעיל – יאפשרו לפתור את בעיות העולם; והאנושות תוכל לחיות בשלום ולשגשג!