מיכה דותן

אידיאולוגית הקיום.

תפקוד האדם ומצב העולם

תנועת הקיום היא תנועה חברתית שמטרתה לשפר את תפקוד האדם – כדי ליצור מציאות טובה יותר הן לאדם כפרט והן לחברה ככלל. כדי לשפר את התפקוד – עלינו לאמץ כלים מתאימים, שיאפשרו לשפר את תפקודנו הפיזי והרוחני: תחילה כדי לפתור את בעיותינו האישיות ולאחר מכן כדי לטפל בשאר העולם. 

 

כידוע העולם רווי בבעיות מכל הסוגים. רק חלק קטן מהבעיות – נגרמות מתופעות טבע, ואילו רוב הבעיות נגרמות מהתנהגות האדם: שגורם לסביבתו הפיזית והאנושית נזקים שונים. התנהגות זו – נובעת: מחשיבה לא רציונלית והרגלים לא בריאים – שמובילים לחיים ללא עקרונות וערכים! התנהגות זו – באה לידי ביטוי: בחוסר הבנה, אדישות לסביבה, יחס מתנשא, חוסר אמינות, מעשים שרירותיים, אמירת שקרים, רדיפת בצע, פעולות נקם, מעשי מרמה, והתנהגות אלימה. ההתנהגות הלקויה נשארת בעיינה ואינה משתפרת, וזאת מהסיבה: שאיננו משקיעים בשיפור עצמנו (באופן חשיבתנו והרגלי חיינו) – לעומת השקעתנו: בקידום מעמדנו המקצועי, שיפור מצבנו הכלכלי, וטיפוח חיינו החברתיים.

 

העדר השקעה בשיפור עצמך – מביאה אותך מצד אחד: לפעול באופן מסיבי מידי להשגת רמת חיים גבוהה יותר, ומצד שני – מקטינה את המאמץ שאתה משקיע בשיפור חייך הרוחניים. היות ותחושת האושר – היא חוויה רוחנית: רמת חיים גבוהה בלבד – אינה מבטיחה שתהיה מאושר; וכאשר זה אינו קורה: זה בא לידי ביטוי בחוסר הנאה מדברים שאתה עושה והעדר שביעות רצון ממה שאתה משיג. מציאות זו, גם מביא אותך למדוד את איכותם של אחרים – לפי לרמת הכנסתם וגודל הונם, נטייה שגורמת לך להעריך באופן שגוי את איכותם האמיתית – לחיוב או לשלילה ולפעמים גם אפילו את האיכות הפנימית שלך עצמך. חוסר יכולתך להעריך נכון אנשים אחרים – לא רק שגורמת להם עוול, אלא היא גם מזיקה לך עצמך: הן ע”י החמצת הזדמנות ללמוד כל מיני רעיונות חדשים והן ע”י אי-עשיית דברים מועילים נוספים. ולכן – אם אנו רוצים להביא תועלת לעצמנו וסביבתנו: עלינו לשפר את תפקודינו ואת היחס לחברינו.

 

הסיבה להעדר השקעה בשיפור תפקודנו – נובעת מהנטייה שלנו לשנות את המציאות: ע”י תיקון כל אחד אחר פרט לעצמנו. נטייה שגויה זו נובעת מכך: שזו דרך נוחה לפעול לשנוי המציאות – אך בדיוק באותה מידה היא בלתי יעילה: כי ברוב המקרים היא לא פותרת את הבעיות – בעיקר במסגרת המשפחה, ובמקרה שכן: על כל בעיה שנפתרת נוצרים כמה בעיות חדשות – בעיקר בתחום הציבורי. כפי שרואים, היווצרות מתמדת של בעיות חדשות – נגרמת מכך: שאנו לא משקיעים בשיפור ומניעה, אלא מפנים את רוב משאבינו לטיפול בבעיות – רק לאחר שנגרמו: כמו כיבוי שרפות, ריפוי מחלות, גמילה מהתמכרויות, ענישת עבריינים, ותביעות פיצויים; וכל זאת – במקום למנוע את הבעיות הנ”ל ובעיות דומות נוספות.